Rheingau

Pouhých 30 km jižně od místa, kde sedávala pověstná Loreley, se rozkládá malé území, na kterém se pěstuje klasický ryzlink. Velmi mírné klima a zalesněné výšiny hor Rheingau poskytují vinicím na svazích pravého břehu Rýna ve spolkové zemi Hessen nesporné výhody. Široká řeka tvoří zrcadlo, které odráží sluneční paprsky na jižní svahy vinohradů. Ovocné, jiskrné s květinovou vůní – takové jsou místní ryzlinky. Jejich dobrou pověst doplňují zajímavé minerální látky.

O různých typech půd - spraš, jíl, křemen, břidlice, hlína & Co. – se více dozvíte z geologického přehledu tady.

 

Vinařství Leitz

Toto vinařství patří ke špičkové skupině německých pěstitelů vína a rok co rok přináší brilantní ryzlinky ze „údolí středního Rýna“ Mittelrheintal. Johannes Leitz považuje za svou povinnost, aby ve spolupráci s úřady ochrany životního prostředí usiloval o zachování této staleté kulturní krajiny a rekultivuje proto propadlé, částečně zasypané terasy v Berg Rottland a Rüdesheimer Berg Kaisersteinfels. Nízké výnosy a pozdní sběr jsou základem vysoce kvalitní výchozí suroviny. Kvašení vín získaných z půd s individuálním charakterem se provádí jak za pomoci přirozených, tak i čistých vypěstovaných kvasinek. Prvotřídní suchá vína zrají v dřevěných sudech, vína vonící a chutnající po ovoci v ocelových tancích. Vína dlouho leží na jemných kvasinkách a stáčejí se relativně pozdě. Za svá jedinečná a nezaměnitelná špičková vína získalo vinařství právem vyznamenání Gault Millau „Vinař roku 2011“.

     

    

     

Umístění vinic a různé půdy:


 Rüdesheimer Berg Schloßberg  červená břidlice s křemencem
 Rüdesheimer Berg Rottland  šedá břidlice
 Rüdesheimer Berg Roseneck  křemen
 Rüdesheimer Berg Kaisersteinfels  křemenec s příměsí červené břidlice
 Rüdesheimer Magdalenenkreuz  písčitý spraš, hlína, jíl
 Rüdesheimer Bischofberg  hlína, jíl, křemenec
 Rüdesheimer Kirchenpfad  písčitá zemina s příměsí křemence
 Rüdesheimer Klosterlay  písčito-sprašová zemina s příměsí šedé břidlice
 Rüdesheimer Drachenstein  spraš, hlína, křemenec
 Rheingau Riesling  sprašová zemina

 

Vinařství Spreitzer

Rovněž elegantní, zářivě jiskřivé a pikantní ryzlinky vinařství Spreitzer patří k nejlepším v Rheingau a Německu a dosahují pravidelně vysokého uznání. Tato vína přesvědčují čistými, šťavnatými ovocnými tóny po peckovitém ovoci, jemnou svěžestí bylin a příjemným minerálním nádechem v harmonickém souladu s velmi jemnou kyselinkou, která jim propůjčuje švih a říz. Žádnou zvláštností nejsou u těchto ryzlinků z tradičního vinařství ani komplexní ovocné tělo a exotické tóny maracuji a manga. Z 97 % je na 17 hektarech pěstován ryzlink, jemuž je přáno dlouhé dozrávání. Vinná réva se tu zastřihává jen nepatrně, což sice vede k nižší sklizni, ale výsledkem je nadprůměrná kvalita vína.

     

 

Výlety v regionu

Světově proslulý a opěvovaný je Rýn protéká mezi městy Bingen a Koblenz vinařským regionem. Jako Střední Rýn patří tato přírodní oblast s desítkami hradů a kulturních památek od roku 2002 ke kulturnímu dědictví UNESCO Kulturlandschaft Oberes Mittelrheintal. Právě tady lákala svým zpěvem plavce Loreley, nad řekou se tu klene Drusův most (Drususbrücke) z 11. století, do výšky se vypíná hrad hrad Sterrenberg z 12. století, zajímavé je i městečko Bacharach s kostelem Sv. Petra.